Mzdy

Mzda, kdo kolik bere? To, je vždy velké téma ať už v práci, na pivku, nebo u grilování. A nedivme se, vždyť žijeme v konzumní společnosti, která peníze vyžaduje vždy až na prvním místě. Víme, z novinových článků kolik berou naší kolegové v ostatních automobilkách. Podívejme se tedy na nás řečí čísel.

Průměrná mzda v TPCA za rok 2015 na dělnických pozicích (TM+TL) 30 812Kč, průměr pouze v tarifních pozicích za rok 2015 je 22 217Kč. A to jsou průměrné údaje, víme dobře jak to z průměrem je, já mám k obědu celou husu a soused žádnou, v průměru máme každý polovinu. Když se podíváme na další dvě automobilky, kde je již uzavřená KS, tak v tuto chvíli ztrácíme podle údajů odborů na Hyundai cca 6% a na Škodovku šílených cca 23%, to ani nemluvme o odměnách, které mají dosáhnout u „souseda“ cca 70 tis Kč za rok 2016.

V minulosti jsme vždy ztráceli na Škodu, ale ne takhle propastně! Co se týká Hyundai, tak jsme byli platově mírně před ním. Nechceme nemožné, chceme jen držet krok z naší konkurencí. Pořád nám je vštěpováno, že musíme být tou nejflexibilnější automobilkou v koncernu PSA a Toyoty. Myslím si, že mohu tvrdit, že jsme. Jsme slepička, co snáší zlaté vajíčka, nikdy jsme nebyli ve ztrátě. Tak chceme za tuto flexibilitu důstojnou mzdu, ať se nemusíme stydět před svými kolegy z obou automobilek.

Když už nemáme dobrou pověst tady v blízkém okolí, tak ať nám aspoň závidí mzdu. Myslím si, že nemá nikdo zapotřebí, aby se styděl za firmu, kde pracuje. Naopak, kdysi tomu bylo přesně naopak a TPCA byla dobrá adresa. Chceme toto vrátit zpět. A že pořád děláme dobrá a kvalitní auta, to ukazuje stále rostoucí plán výroby. Společnost TPCA se nemusí bát, zisky bude mít, i když nám přidá na mzdách.

Ivo Navalaný

Odborový svaz Kovo při TPCA Průmyslová zóna Ovčáry Kolín 28002

123 456 789
kovo_odbory@tpca.cz