Co tento týden dal.....

 

Vážení odboráři, kolegové, přátelé

               Opět se ukázalo hned na kraji týdne v pondělí, jak je důležité se ozvat. Co tím myslím ? Obrátit se na odbory. V pondělí jsem dostal podnět, že na svařovně "někdo nařídil" aby se smazaly přesčasy před a po směně za měsíc Leden TL. Ano čtete dobře. Celé se mi zdálo neuvěřitelné a začal jsem to prověřovat. V minulosti, se toto hodně řešilo na montáži, ale vše se vyjasnilo a TL, TM když je potřebuje GL před a po směně, tak to mají zaplaceno jako přesčas a nikdo to už neřeší....Ale zpět na svařovnu. Opravdu se to stalo, během zjišťování pravdy o tom, kdo to nařídil , kdy jsme se osobně dotazovali nadřízených (tady poděkuji HR specialistce Janě Begovské, za aktivní přístup). Jsme zjistili, že přesčasy TL byly smazány. Na čí přímý příkaz, to se nevyjasnilo, protože byl vydán mezi 4-mi očima. A tak můžeme jen předvídat a tušit. Po několika hodinách (kdy jsem se cítil jako ta slepička co sháněla vodu pro svého kohoutka), kdy jsem měl jen jeden požadavek "vrátit smazané přesčasy do docházky a proplatit" ihned tento den a dále nastavit jasné pravidla pro budoucnost,  když to jde na montáži, tak to půjde i na svařovně. Rovněž požaduji po HR zavedení jasných pravidel v celém TPCA. Když zaměstnavatel přidělí práci, mimo pracovní dobu, tak je to přesčas. Za tím si stojím. Nakonec po jasném jednání s MNG svařovny, byl vydán příkaz vrátit smazané přesčasy do docházky a proplatit za měsíc leden. Rovněž byly nastaveny jasné pravidla pro další měsíce. Tady se ukázalo, opět, jak jsou odbory důležité a by hlídali zaměstnavatele při dodržování zákoníku práce.  Pokud se něco podobného děje i u Vás, okamžitě mě o tom informujte. Ještě jednou opakuji, pokud zaměstnavatel (GL, TL, SV,MNG, atd.) přidělí Vám práci mimo pracovní dobu, tak je to vždy přesčas. 

       Dále jsme tady měli v úterý a středu měření KHS (hygiena) na montáži - dveřní linka a na svařovně - logistika). Obě měření byly v souvislosti šetření možného vzniku nemocí z povolání. Je toho čím dál více a já Vás tady žádám. Pokud máte zdravotní problémy, o kterých si myslíte, že mají souvislost s prací v TPCA, tak mi dejte vědět. Dám Vám informace jak se obrátit na kliniku nemocí z povolání. Pokud by Vám byla tato nemoc uznána, tak tady jde o miliony, které by Vám byly proplaceny. Namátkou, pokud jste na nemocenské, tak by Vám byla proplácena do 100% vaši mzdy, dále když by jste ztratili zdravotní způsobilost pro práci v TPCA tak Vám v tomto případě po uznáni nemoci bude vypláceno 12 měsíční odstupné a zároveň podle poškození bude vyplácena renta pojišťovnou do vašeho důchodu. Opravdu tady jde o miliony, když se ale nezeptáte, tak taky nemusíte dostat nic. Chcete ještě další důvod proč se obrátit na odbory ? Nebo pár milionů stačí.....

      Rovněž proběhlo pravidelné setkání s exekutivou. Opět jsme poukazovali na neúnosnou situaci v oblasti přesčasů na lakovně a svařovně. Byli nám také představen detailní  přehled roku 2018, který budeme ještě diskutovat a následně bude představen cca za 2 měsíce i Vám. Jsou tam opravdu zajímavé informace, ale jen jejich rychlá prezentace zabrala  skoro hodinu. Chvilku trvá než se seznámí s touto prezentací ostatní nadřízení, aby Vám ji mohli představit a vysvětlit. Ale byla velmi zajímavá. 

     To je jen krátký výčet tohoto týdne, na závěr jen chci Vás pozvat na členskou schůzi, která se uskuteční 24.2 od 17 hod na Plavečáku, budou k tomuto samostatné letáky na nástěnce. Dojděte, budeme mimo jiné probírat témata pro KV 2020. Vyzval jsem předsedy ostatních odborových organizací v TPCA ať se sejdeme nad společným návrhem KS a tvoříme ho jako společný celek, přejdeme tak možným nedorozuměním před KV. Oba předsedové potvrdili, že takhle budeme postupovat. první setkání jsem plánoval na únor, ale po dohodě bude začátkem března. Jsem za to rád, jsme tady sice 3 odborové organizace, ale máme společný cíl. A v KV jsme jeden tým. 

    Děkuji za přízeň kterou dáváte naším Kováckým odborům. Ivo Navalaný - předseda 

Odborový svaz Kovo při TPCA Průmyslová zóna Ovčáry Kolín 28002

123 456 789
kovo_odbory@tpca.cz