Konec levné práce....

 

Konec levné práce

  Pod tímto heslem se konal již 4 ročník veřejného společného setkání odborových organizací sdružujících se pod hlavičkou ČMKOS. Opět v Praze v podobném termínu. Na tomto veřejném vystoupení se již tradičně oznamují cíle odborů, pro nadcházející rok a nejen to. Na letošním setkání, se nehovořilo jen o mzdách a platech, ale čím dál více vstupuje do popředí pracovní prostředí, úrazy a nemoci z povolání. 

     Název akce  " zdravý do práce, zdravý z práce" má svou hlubokou myšlenku a vyjadřuje nejen nebezpečí úrazů, ale také nemocí z povolání, psychickou ujmu atd. V prezentacích jsme viděli jasné čísla, drtivou většinu nemocí z povolání je syndrom karpálních tunelů, ale bylo pro mě velkým překvapením že na 4.tém místě v nemocech z povolání byl svrab. Neuvěřitelné. Další veličinou je stres, tichý zabiják. Užíváme si ho dost ve všedním životě a když se k tomu připočte stres v práci a na linkách je stres na denním pořádku, (nikdo nemůže tvrdit, že ne), ale také v kancelářích atd. Tak vzniká pěkně nebezpečný koktejl, který každý den "popíjíme".  Pracovní prostředí, by mělo být co nevlídnější pro zaměstnance co tam pracují,  vypadá to jako pohádka, ale tohle je také cíl odborů a věřím, že i zodpovědných zaměstnavatelů. 

      Mzdy, heslo  " Konec levné práce" hovoří samo za sebe. Na této akci bylo velmi zajímavé vystoupení ekonomky docentky Ilony Švejhlíkové, která mimochodem napsala knížku " Jak se stala Česká republika kolonii", kde jasně na číslech ukázala, že růst minimální mzdy a platů, ještě nepoložili žádnou firmu v ČR (i když o tom často slýcháme od různých politiků a rádoby expertů), proto je požadavek na růst platů 7-9% na rok 2019 plně legitimní.  Jak řekla již zmíněná ekonomka " nechceme být Bangladéšem střední Evropy", být levný, také znamená pak nemít na udržení úrovně zdravotnictví, bezpečnostních složek a služeb pro občany. Protože, z malých platů se odvádí také malé daně. A ty pak chybí ve státním rozpočtu. Proto je zájmem všech, aby naše platy rostly !  Velmi doporučuji zhlédnout záznam celé akce, link je na našem odborovém facebooku. Padlo tam hodně zajímavých čísel a prezentací, opravdu si dejte ten prostor a v klidu u pivka se na ten záznam podívejte. Udělejte to pro sebe i pro nás, pro  odbory. Pokud se Vám toto video bude zdát dlouhé, tak si aspon přejeďte  na stopáž 1:54, tam začíná vystoupení paní Švejhlíkové. Stojí to za to. Děkuji 

Ivo Navalaný předseda Kováckých odborů v TPCA

Odborový svaz Kovo při TPCA Průmyslová zóna Ovčáry Kolín 28002

123 456 789
kovo_odbory@tpca.cz