Pro zamyšlení: odbory nemůžu napravit chyby voličů.

 

      Vážení kolegové, kamarádi

         V pátek a v Sobotu (20-21.10.2017) proběhnou volby do poslanecké sněmovny. Vím, že máte předvolebních informací jistě už plné zuby, chrlí se na Nás kam se jen podíváme. Ale pojďme se podívat na celou věc pragmaticky. 

         Často Nám vyčítáte proč odbory něco nedělají s nařizováním přesčasů, nařizováním dovolené, se ztrátou zdravotní způsobilosti a následných výpovědích atd. Věřte nám, že se snažíme vyjednat v KS co se dá za vaší vydatné podpory, ale vždy je to na dohodě. Jinde je to ,ale  jinak. V zemích, kde "je svět ještě normální" se odbory a pracující mohou opřít o zákoník práce. O opravdový zákoník práce, který hájí pracující v dané zemi. Nejde jen o nás v TPCA.  Zdá se Vám normální, aby prodavačky pracovaly soboty neděle, od rána do večera ? Ano, pro mnohé je to příjemné courat po nákupních centrech od rána do večera a nechat se hýčkat těmito obchodními paláci. Nic proti tomu, ale někdo je na druhé straně. Zaměstnanci těchto gigantických provozoven. Jsou to zaměstnanci stejně jako my, a nejen tady, také v restauracích atd. Mnohdy pracují za směšné mzdy a příplatky. A už vůbec se nebavím o agenturním zaměstnávání, podle mne je to nový způsob nedůstojné práce, který byl u nás zaveden původně jako sezonní výpomoc pro určité odvětví.  

            To jsem, ale odbočil. Jde o to, že zákoník práce  mění a upravují páni poslanci. Každé volby se tento stěžejní dokument pro pracující v ČR (asi 5 mil lidí) upravuje a mění. Většinou podle přání firem. Proto Vás žádám, pomozte nám, ale hlavně sobě a jdete k volbám a volte dle svého nejlepšího uvážení. Pokud budou zvoleni rozumní páni poslanci, tak snad i tento stěžejní dokument se na návrhy odborů změní v dokument, který je opravdu pro nás. Pro zaměstnance, pro OSVČ, ale i pro firmy. Musí být vše vyváženo.  Musíme věřit, že vláda, která vzejde s těchto voleb bude dále nakloněna zvyšování minimální mzdy a současně bude mít odvahu řešit naše důchody v budoucnu. Budou tam ti lidé, které tam zvolíme MY.  Přeji Vám šťastnou ruku při volbách. 

Ivo Navalaný předseda ZO OS KOVO při TPCA

Odborový svaz Kovo při TPCA Průmyslová zóna Ovčáry Kolín 28002

123 456 789
kovo_odbory@tpca.cz