Diskuze

Přidat příspěvek


Michal | 27. 9. 2018 10:53

Článek jsem zrovna nemyslel.. U odborů, které hájí zájmy zaměstnanců, bych si představoval, že když firma zcela ignoruje názory odborů a zaměstnanců, tak odbory okamžitě vyhlásí stávkovou pohotovost a pohrozí, že vyzve zaměstnance, aby se přidaných směn nezúčastnili. Požadoval bych například s okamžitou platností zvýšení odměny za dobrovolnou i nařízenou směnu na 4000 v hrubém a například od příštího roku zdvojnásobení bonusu. Chce-li firma po lidech něco navíc, tak ano, ale ať to lidem pořádně zaplatí. Tohle finanční přilepšení by celkové roční náklady zvýšilo zhruba o půl procenta, takže nemůžeme mluvit o ztrátě konkurenceschopnosti... Zrovna teď je vhodná doba na firmu zatlačit a chtít víc než máme.

Ivo Navalaný | 27. 9. 2018 11:33

Chápu Vás, ale stávková pohotovost a cokoliv se stávkou se dá vyhlásit pouze u KV, to vše co píšete, tak můžeme dosáhnout jedině v období vyjednávání. Ale situace z tohoto roku, je pro nás argument a také poučení. To musím přiznat, nikdo jsme nečekali, že plán poroste, nikdy se to ještě nestalo a vždy šel dolů. A jak sem psal, dokud lidi půjdou na dobrovolnou směnu za to co nabízejí, tak nám odborům nepomůžou při požadavcích na navýšení. Ale, chápu lidi co mají hypotéky atd, že se jim při výdělek hodí. Nemůžu jim zakazovat aby šli, ale jak jsem psal, my nepodporujeme tentokrát dobrovolné směny.

Michal | 27. 9. 2018 10:21

Děkuji za odpověď. A co tedy jako odbory trochu vycenit zuby, když je jasné, že sdělovat své stanovisko nestačí? Mám na mysli vznést nějaké požadavky, pokud firma po zaměstnancích něco chce, tak je myslím vhodná doba chtít něco na oplátku..
M.

Ivo Navalaný | 27. 9. 2018 10:33

Požadavky jsme vznesli již několikrát od léta, žádali jsme o finanční odměnu za zvýšený plán, pokaždé to exekutiva zavrhla. Znovu je tento návrh na stole, odpověď je taková, že se vyjádří na konci roku.... Můžete také Vy říct své stanovisko, třebas tím, že nepůjdete na dobrovolnou směnu, když nařídili ty přesunuté. Ať společnost vidí, že už toho máte také dost, a že nestačí zašustit trochou peněz... ale to je na Vás, zda Vám ty peníze stačí či ne, jít na tu sobotu. My jako odbory tentokrát na rozdíl od směny 30.10 tento krok nepodporujeme. Připravuji k tomuto článek.

Ivo Navalaný

Michal | 26. 9. 2018 16:21

Zdravím a chci se zeptat, co říkají odbory na další dvě přidané soboty na konci roku.. Neustále opakujete, že jste tu, abyste hájil zájmy zaměstnanců. Myslíte, že je v zájmu zaměstnanců být další dvě soboty v práci? M.

Ivo Navalaný | 27. 9. 2018 08:46

Dobrý den

Svůj názor jsme firmě jasně řekli a nepodporujeme přesunuténařízené soboty. Požadovali jsme, aby byly všechny soboty dobrovolné. Firma to odmítla a využila práva nařizovat soboty. Je to pro nás jasný signál, pro kolektivní vyjednávání. Omezit, nebo nejlépe úplně zabránit sobotám. Pokud bude firma chtít pracovní soboty, tak ať jsou pouze dobrovolné.

Ivo Navalaný

Tomáš | 24. 8. 2018 16:14

Děkuji pane předsedo.
Odpověď je dostatečná.
Jen pro doplnění.
Nezmínil jste tu zkutečnost,že i zaměstnanec ,který není členem odborové organizace má právo požádat o přítomnost zástupce odborové organizace při důležitých jednáních se zaměstnavatelem.Pokud u zaměstnavatele působí více odborových organizací je přítomna jednání ta,která je počtem členů nejpočetnější pokud si zaměstnanec nezvolí jinak.
S pozdravem
Tom.

Ivo Navalaný | 27. 8. 2018 10:26

Dobrý den

upřesním Vaše doplnění, není to úplně pravda. O přítomnost odborů u jednání požádat může i ne odborář, ale je na zvážení dané organizace, zda této žádosti vyhoví, či ne. Rovněž, nemáte pravdu, že je u jednání přítomna ta organizace, která má nejvíce členů, toto pravidlo bylo zrušeno před několika lety, stejně jako u KV ústavním soudem, na žádost centrály odborů ASO.

Přeji příjemný den

Tomáš | 21. 8. 2018 08:54

Dobrý den.
Ještě bych měl jeden dotaz pane předsedo.
Pokud zaměstnavatel dává zaměstnanci výpověď nebo vytýkací dopis je toto povinen zaměstnavatel projednat toto s odborovou organizací nebo nemusí? Pokud ano pořizuje se s tohoto jednání zápis nebo nikoliv? Pokud je zaměstnanci předávána výpověď zaměstnavatelem je možné na žádost zaměstnance u tohoto jednání možná účast zástupce odborové organizace popřípadě i pořízen zápis?
Děkuji Tom.

Ivo Navalaný | 23. 8. 2018 10:27

Dobrý den
Vždy máte právo, když jste odborář, požadovat přítomnost odborového zástupce při jakémkoli jednání se společností. Pokud některá ze stran vyžaduje zápis, tak je pořízen při tomto jednání. Co se týká dalšího dotazu, tak vytýkací dopisy jsou projednány s odbory pokud se jedná o neomluvenou absenci, či závažné porušení pracovního řádu, alkohol, krádeže atd. Co se týká výpovědi dané zaměstnavatelem, tak projednáváme všechny, pozor netýká se to dohod o ukončení pracovního poměru, tam se nic neprojednává. Snad je tahle odpověď dostatečná, ale kdykoliv zavolejte 603 144 689

Ivo Navalaný
Stránky : << 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 >>
Vyhrazujeme si právo smazat příspěvek uživatele, který v knize použije vulgární slova a společensky neúnosné výrazy.

Odborový svaz Kovo při TPCA Průmyslová zóna Ovčáry Kolín 28002

123 456 789
kovo_odbory@tpca.cz